reklama

Bratislavské hudobné slávnosti 2015: Ruská filharmónia

Druhý koncert Bratislavských hudobných slávností bol pod taktovkou Symfonického orchestra mesta Moskvy. Dojali Čajkovským, rozmetali expresívnym Šostakovičom a diváci odpovedali ováciami na ruský, súčasný vrchol autenticity.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Ruský orchester hneď spočiatku udrel. Presnosťou, tónom, aj kontrolovanou silou. Čajkovského Koncert pre klavír a orchester č. 1 b mol je komplikované dielo. Technikou, i emočne. Skladateľ svoje diela nechal utápať vo svojich zložitých citoch a útrapách. No nikdy nie neprofesionálne. Svoje myšlienky sformoval do štýlu, ktorý dielo stavia na vrchol. Klavirista Alexander Sinchuk je bez pochyby skúsený a ťažko mu niečo vytknúť na technike. Každý jeden tón mal aj v búrlivých gradáciách svoju vlastnú autonómnosť. Emotívne však kvitol počas celého koncertu. Akoby sa čoraz viac ponáral do Čajkovského duše. Akoby každý nový motív, každá nová figúra ukázala nový obraz zo skladateľovho života a prehlbovala tak samotný súcit. Dirigent Dmitri Jurowski držal v rovnováhe orchester aj klavír a zdalo sa, že bez väčšej námahy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ďalšie zložité emócie, v ešte abstraktnejšej symfónii. Šostakovičova Symfónia č. 7 C dur je často označovaná ako Leningradská. Šostakovič tento súvis popiera, no každopádne, už zo začiatku v ostinátnom basovom parte a rytme, ktorý sa hrozivo plazí je ťažko nevidieť blížiace sa nebezpečenstvo. Nad ním variuje motív, ktorý ukazuje svoje rôzne tváre. Ako mŕtvy vojak, ktorého jeden nazve obeťou a iný vojnovým hrdinom. Všetky tieto tváre sa postupne spájajú, prelínajú sa motívy a vrcholia v jednom obrovskom pohrození plechových nástrojov. Orchester bol aj v tom najväčšom chaose expresívnosti neuveriteľne jednotný. Ako keď poviete o aute, že má citlivý pedál, niečo podobné by ste mohli povedať o tom ako sa k nemu dirigent správal. V jeho reakciách ste rozoznávali úrovne dynamiky až človek začal rozmýšľať čo sa stane, ak skutočne začne od orchestra niečo vydupávať. Jedná sa o poslucháčsky náročne dielo, aj pre svoju dĺžku. No orchester pasáže nijakým spôsobom nehltal a nenechal poslucháča oddýchnuť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Symfonický orchester mesta Moskvy ukázal profesionalitu. Spočiatku akoby chladnú, no emotívnosť odkrývali kúsok po kúsku a s obrovským výrazom precítili skutočne to, čo im ako národu je cenné. 

Michal Huska

Michal Huska

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek hudobne všestranný, študent. Rád sa venujem kultúre rozličného druhu, no mojim primárnym záujmom je hudba. Jej tvorba, i jej reflexia. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu