Beethoven a storočie naviac

Autor: Michal Huska | 29.11.2014 o 14:37 | Karma článku: 4,81 | Prečítané:  368x

Bratislava. Slovenská filharmónia opäť spojila dvoch velikánov hudobnej histórie. Hudba Beethovena a Rachmaninova sa stretla dňa 28.11. v Bratislavskej redute. Výraznou osobnosťou bol dirigent a huslista, Dmitry Sitkovetsky.

       Devätnásta hodina odbila a veľký potlesk bol ešte len správnou predpoveďou večera. Začal znieť Koncert pre husle a orchester D dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Dirigentovi nerobil problém zmocniť sa úlohy huslistu aj dirigenta v jednej osobe.  Charizmatický Dmitry Sitkovetsky oddirigoval koncert husľami a dirigovanie sa stalo jeho hudbou. Nakoľko je Beethovenova hudba často ponurým emočným rozjímaním nad tragickosťou a heroizmom, natoľko Dmitry Sitkovetsky rozťahoval ruky nad orchestrom berúc ho do náručia spolu s pozdvihnutím nad Beethovenovým tieňom a vážna hudba sa stala vážnou. Orchester sa spolu s publikom nenútene nechali niesť na tejto vlne, čo prinieslo svoj výsledok.

       Po Beethovenovi zaznel Sergej Rachmaninov a jeho Symfonické tance op. 45. Jedno storočie vytvorilo zvláštny kontrast medzi týmito dvoma dielami. Beethoven sa začal javiť ako čistejší v samotnom stvárnení hlbokého citu, vzato Rachmaninov, v Rusku priklonení viac k Čajkovského škole, sa ukázal byť zdržanlivejší a napätejší pred samotnou gradáciou. Avšak tú potom povzniesol do monumentálnych výšin samotného výkriku hudobného citu.

       Dmitry Sitkovetsky, na rozdiel od orchestru, svojím úsmevom dal jednoznačne najavo svoj dojem z celého večera. Na druhej strane vážnosť a hĺbka oboch diel sa stala natoľko paralyzujúcim prvkom, že v tento večer priniesla niečo viac ako len pekný kultúrny zážitok.

Účinkovali:

Slovenská filharmónia

Dmitry Sitkovetsky – dirigent / husle

 

Program:

                Ludwig van Beethoven (1770-1827)

                               Koncert pre husle a orchester D dur op. 61

                Sergej Rachmaninov (1873-1827)

                               Symfonické tance op. 45

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?