Zaimprovizujme si na Kvety zla

Autor: Michal Huska | 6.10.2014 o 22:12 | (upravené 7.10.2014 o 18:29) Karma článku: 4,77 | Prečítané:  386x

Bratislava. 5.10. 2014  Bratislavské hudobné slávnosti predstavili unikátny projekt. Diváci mali jedinečnú možnosť vypočuť si improvizáciu na Oliviera Messiaena, slovenské ľudové piesne a na báseň Albatros od Charlesa Baudelaira.

            Po krátkom klavírnom vstupe a úvodnom slove Moniky Melcovej, vystúpil László Fassang s Fantáziou a fúgou od J. S. Bacha. Tá len pôsobila ako inšpirácia a kontrast k improvizačným vlnám ktoré nasledovali. Lászlo Fassang hneď po krátkej chvíli ukázal svoju druhú tvár a to v improvizácii vo forme Fantázii a Chacona.  Jeho štýl vystupovania sa niesol v mohutných akordických rozkladoch a v silnom cite pre harmóniu. Zároveň akoby pokračoval v Bachovom imitačnom zovretí, keď jednu tému rozpracoval rozlične v každom hlase.

            Skladba L’ascension od Oliviera Messiaena prišla ako ďalší kontrast k disonanciám Lászla Fassanga. Loïc Mallié ukázal Messiaenove dlhé, jednoduché a prelínajúce sa tóny vo všetkých, len nie harmonických podobách – to sa od  Messiaena predsa len očakáva. Keď už má divák pocit, že sa jednoducho nedá zájsť ďalej, uchváti ho jeho stále pokračujúca a zozvíjajúca sa inovatívnosť súzvukov.

            Slovenské ľudové piesne boli nasledujúci bod programu. Ako prvú, Monika Melcová predstavila Myjavskú ľudovú pieseň a po predstavení melódie sa Lászlo Fassang ujal klávesov. Motívu piesne sa celý čas držal a zobral si z neho istú časť rytmického i melodického modelu, ktorý stransformoval do rozličných podôb. Zároveň veľmi rozmanito menil tvár skladby, keď využíval veľké množstvo registrov.

            Helenko Helenko. Toto dielo dostal na starosť Loïc Mallié, ktorý zaútočil skôr na citlivosť samostatných tónov a jasnejšie znejúce akordy. Pieseň sa niesla v zdanlivo nekonečne znejúcich melódiách, akoby ukradnutých z romantizmu.

            Baudelairov Albatros zo zbierky Kvety zla prišiel ako v hovorenom slove, tak i hudobne. Monika Melcová predniesla túto báseň po slovensky a pre účinkujúcich po francúzsky. Následne boli diváci svedkovia improvizačného duetu - Lászlo Fassang na organe a Loïc Mallié na klavíri. Obaja hudobníci spustili hudobný dialóg, ktorý smeroval k príjemnému melodickému príbehu.

            Na záver pridali ešte dve improvizácie v rovnakej zostave, ešte aj s Monikou Melcovou na klavíri. Ako bodku predviedli synchronizovanú rozpravu vo forme melodickej hádky i uzmierenia.

           

Účinkujúci:

           Lászlo Fassangorgan, klavír

           Loïc Mallié – organ, klavír

            Monika Melcová – klavír, moderátorka

 

Program:

            Johann Sebastian Bach (1685-1750)

                        Fantázia a fúga g mol Bwv 542

 

            Improvizácia vo forme Fantázia a Chacona

 

            Olivier Messiaen (1908-1992)

                        L’Ascension / Nanebovstúpenie Pána

 

            Parafrázy na slovenské ľudové piesne

 

           Improvizačné duo na daný text

           

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?