​Mimoriadny koncert v Bratislavskej Redute

Autor: Michal Huska | 15.9.2014 o 0:00 | (upravené 15.9.2014 o 1:04) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  152x

Bratislava. Pod záštitou veľvyslanectva Japonska v Slovenskej republike sa uskutočnil v piatok 12. septembra 2014, v koncertnej sieni Slovenskej filharmónie  mimoriadny koncert. Od Slovenskej filharmónie, za hosťovania famóznej sólovej huslistky Yoé Miyazaki, zazneli diela troch autorov – Bedřich Smetana,Felix Mendelssohn Bartholdy a Maurice Ravel.

Ako prvé, na spôsob Pražského jara, bola zahraná symfonická báseň Vltava, z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetanu. Jej prevedenie bolo o čosi v pomalšom tempe, ako by mohol byť divák zvyknutý, no nie je to nič čo by uberalo dielu na autenticite, práve naopak. Vlnitá štruktúra s prierezom slávnej melódie odznela presne tak ako sa očakávalo.

Ďalej zaznel Koncert pre husle a orchester e mol op. 64. od F. M. Bartholdyho. Tu sa nám predstavila huslistka Yoé Miazaki. Jej nadanie, žiadané v orchestroch a festivaloch po celom svete bolo divákom v okamžiku jasné. Nejde len o technickú zručnosť, ktorá musí byť už vzhľadom na jej hudobnú minulosť dokonale vybrúsená. Jedná sa aj o hru tela, precítenie v každom pohybe ktoré sa odrazilo aj na výslednom tóne. Melódie vyzerá úplne inak, ak huslista k hre nepoužíva len ruky.

Po krátkej pauze sa Y. Miazaki predviedla ešte druhý krát a to v diele Tzigane, od M. Ravela., Y. Miazaki s očividne väčšou istotou ukázala virtuozitu a schopnosť adaptácie na každé dielo, pred ktoré sa postaví. Očividná väčšia zanietenosť a zápal, bol priam očakávaný a až nutný. Huslistka si toho bola vedomá a jej hra tomu aj zodpovedala. Slovenská filharmónia bez váhania a s istotou dotvárala tento husľový spev. Koniec koncov, jej hlavné slovo ešte len malo prísť.

Ako posledné, od rovnakého autora prišlo Bolero. Gradácia, ktorá začína na začiatku skladby a končí až na samom konci bola dodržaná v neporušenej línii.

V slovenskej filharmónii  cítiť istotu v každom nástupe, no dala by sa vytknúť istá nekontinuita v spoločných, unisónnych gradáciách. Všetko to spočívalo v nedostatočnom kontakte s dirigentom, ktorý niekedy musel z hráčov dané tóny ťahať.

V konečnom dôsledku, bol to nezvyčajný repertoár, odohratý s istotou. Slovenská filharmónia má svoje kvality, ktoré často skrýva ale vie ukázať, že vie držať tempo s nejedným hudobníkom svetovej kvality.

 

Účinkovali:

                Slovenská filharmónia

                Leoš Svárovksý – dirigent

                Yoé Miyazaki - husle

 

Program:

Bedřich Smetana (1824-1884)

          Vltava, symfonická báseň

Felix Mendelssohn Batholdy (1809-1847)

          koncert pre husle a orchester e mol op. 64

          Allegro molto appassionato

          Andante

          Allegretto non troppo – Allegro molto vivace

Maurice Ravel (1875-1937)

          Tzigane

          Bolero

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?