Beethoven a storočie naviac

Autor: Michal Huska | 29.11.2014 o 14:37 | Karma článku: 4,81 | Prečítané:  356x

Bratislava. Slovenská filharmónia opäť spojila dvoch velikánov hudobnej histórie. Hudba Beethovena a Rachmaninova sa stretla dňa 28.11. v Bratislavskej redute. Výraznou osobnosťou bol dirigent a huslista, Dmitry Sitkovetsky.

       Devätnásta hodina odbila a veľký potlesk bol ešte len správnou predpoveďou večera. Začal znieť Koncert pre husle a orchester D dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Dirigentovi nerobil problém zmocniť sa úlohy huslistu aj dirigenta v jednej osobe.  Charizmatický Dmitry Sitkovetsky oddirigoval koncert husľami a dirigovanie sa stalo jeho hudbou. Nakoľko je Beethovenova hudba často ponurým emočným rozjímaním nad tragickosťou a heroizmom, natoľko Dmitry Sitkovetsky rozťahoval ruky nad orchestrom berúc ho do náručia spolu s pozdvihnutím nad Beethovenovým tieňom a vážna hudba sa stala vážnou. Orchester sa spolu s publikom nenútene nechali niesť na tejto vlne, čo prinieslo svoj výsledok.

       Po Beethovenovi zaznel Sergej Rachmaninov a jeho Symfonické tance op. 45. Jedno storočie vytvorilo zvláštny kontrast medzi týmito dvoma dielami. Beethoven sa začal javiť ako čistejší v samotnom stvárnení hlbokého citu, vzato Rachmaninov, v Rusku priklonení viac k Čajkovského škole, sa ukázal byť zdržanlivejší a napätejší pred samotnou gradáciou. Avšak tú potom povzniesol do monumentálnych výšin samotného výkriku hudobného citu.

       Dmitry Sitkovetsky, na rozdiel od orchestru, svojím úsmevom dal jednoznačne najavo svoj dojem z celého večera. Na druhej strane vážnosť a hĺbka oboch diel sa stala natoľko paralyzujúcim prvkom, že v tento večer priniesla niečo viac ako len pekný kultúrny zážitok.

Účinkovali:

Slovenská filharmónia

Dmitry Sitkovetsky – dirigent / husle

 

Program:

                Ludwig van Beethoven (1770-1827)

                               Koncert pre husle a orchester D dur op. 61

                Sergej Rachmaninov (1873-1827)

                               Symfonické tance op. 45

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin uniká disciplinárnym trestom

Sudcovi hrozí pokuta, preradenie na súd nižšieho stupňa, ale aj strata talára. Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?