​Mimoriadny koncert v Bratislavskej Redute

Autor: Michal Huska | 15.9.2014 o 0:00 | (upravené 15.9.2014 o 1:04) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  137x

Bratislava. Pod záštitou veľvyslanectva Japonska v Slovenskej republike sa uskutočnil v piatok 12. septembra 2014, v koncertnej sieni Slovenskej filharmónie  mimoriadny koncert. Od Slovenskej filharmónie, za hosťovania famóznej sólovej huslistky Yoé Miyazaki, zazneli diela troch autorov – Bedřich Smetana,Felix Mendelssohn Bartholdy a Maurice Ravel.

Ako prvé, na spôsob Pražského jara, bola zahraná symfonická báseň Vltava, z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetanu. Jej prevedenie bolo o čosi v pomalšom tempe, ako by mohol byť divák zvyknutý, no nie je to nič čo by uberalo dielu na autenticite, práve naopak. Vlnitá štruktúra s prierezom slávnej melódie odznela presne tak ako sa očakávalo.

Ďalej zaznel Koncert pre husle a orchester e mol op. 64. od F. M. Bartholdyho. Tu sa nám predstavila huslistka Yoé Miazaki. Jej nadanie, žiadané v orchestroch a festivaloch po celom svete bolo divákom v okamžiku jasné. Nejde len o technickú zručnosť, ktorá musí byť už vzhľadom na jej hudobnú minulosť dokonale vybrúsená. Jedná sa aj o hru tela, precítenie v každom pohybe ktoré sa odrazilo aj na výslednom tóne. Melódie vyzerá úplne inak, ak huslista k hre nepoužíva len ruky.

Po krátkej pauze sa Y. Miazaki predviedla ešte druhý krát a to v diele Tzigane, od M. Ravela., Y. Miazaki s očividne väčšou istotou ukázala virtuozitu a schopnosť adaptácie na každé dielo, pred ktoré sa postaví. Očividná väčšia zanietenosť a zápal, bol priam očakávaný a až nutný. Huslistka si toho bola vedomá a jej hra tomu aj zodpovedala. Slovenská filharmónia bez váhania a s istotou dotvárala tento husľový spev. Koniec koncov, jej hlavné slovo ešte len malo prísť.

Ako posledné, od rovnakého autora prišlo Bolero. Gradácia, ktorá začína na začiatku skladby a končí až na samom konci bola dodržaná v neporušenej línii.

V slovenskej filharmónii  cítiť istotu v každom nástupe, no dala by sa vytknúť istá nekontinuita v spoločných, unisónnych gradáciách. Všetko to spočívalo v nedostatočnom kontakte s dirigentom, ktorý niekedy musel z hráčov dané tóny ťahať.

V konečnom dôsledku, bol to nezvyčajný repertoár, odohratý s istotou. Slovenská filharmónia má svoje kvality, ktoré často skrýva ale vie ukázať, že vie držať tempo s nejedným hudobníkom svetovej kvality.

 

Účinkovali:

                Slovenská filharmónia

                Leoš Svárovksý – dirigent

                Yoé Miyazaki - husle

 

Program:

Bedřich Smetana (1824-1884)

          Vltava, symfonická báseň

Felix Mendelssohn Batholdy (1809-1847)

          koncert pre husle a orchester e mol op. 64

          Allegro molto appassionato

          Andante

          Allegretto non troppo – Allegro molto vivace

Maurice Ravel (1875-1937)

          Tzigane

          Bolero

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin uniká disciplinárnym trestom

Sudcovi hrozí pokuta, preradenie na súd nižšieho stupňa, ale aj strata talára. Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?